google-site-verification=Jk4RuocuxHKs3pXb5CUzGTvmuvPGAiXenogo26Jf5GE

Naše služby 


Komplexní 

zubní vyšetření

Komplexní zubní vyšetření u nás začíná vstupním dotazníkem, ve kterém nás zajímají nejen základní iniciály, ale i Váš zdravotní stav, stav chrupu, zubní obtíže a péče o chrup. Každá informace má určitou souvislost se zubním zdravím nebo ošetřením, a proto musí být vyplněn pravdivě. Před první návštěvou je vhodné přijít alespoň 10 minut před termínem objednání, abyste na vyplnění měli dostatek času.

Dalším krokem je klinické vyšetření, přičemž lékař kontroluje nejen zuby, ale i komplexní stav dutiny ústní. Lékař také kontroluje tvářové sliznice, jazyk, podjazykovou oblast, patro, slinné žlázy, dásně a skus. Nateklé, zarudlé a krvácející dásně jsou příznakem jejich zánětu (gingivitis). Pokud se zánět dásní neléčí, přechází k zánětu parodontu ("ústup dásní") a může vést ke ztrátě zubů. Vyšetření zubů není jen o vyhledávání kazů. Lékař kontroluje stav stávajících výplní, korunek, můstků a pátrá po zubních prasklinách. Jako naprosto klíčová je pro nás i pro Vás hygiena dutiny ústní - zubní kámen, povlaky či pigmentace jsou znakem, že v hygieně jsou ještě rezervy a je potřeba na jejím zkvalitnění zapracovat, aby naše společné úsilí bylo úspěšné.

Po této fázi však stále nemáme kompletní informace. Dá se říci, že jsme teprve v polovině. Bez zubních rentgenů mnoho skutečností nemůžeme odhalit. Zhotovuje se velký přehledový rentgen (OPG), kde vidíme počet zubů, jejich uložení, pozici zubů moudrosti, oblast kolem kořenů zubů (ta nás zajímá hlavně u zubů, které mají ošetřené kořenové kanálky), kost ve které jsou zuby uloženy, kloubní hlavice, čelistní dutiny atd. Tímto rentgenem můžeme odhalit cysty a další patologické útvary v kosti, ústup kosti a počínající parodontózu. Orientačně můžeme odhalit kazy, které klinicky nezjistíme a u dětí stav zdali jsou všechny stále zuby založeny, případně jakou mají polohu. Málokdy nám tento přehledový snímek stačí. Většinou se zhotovují také malé detailní (intraorální) snímky. Existuje několik důvodů, proč intraorální snímky zhotovujeme: nevyhnutná diagnostika mezizubních kazů (klinicky není možné odhalit), detailní snímek kořene zubu, odhalení tzv. váčku, nevyhnutelnost při ošetření kořenových kanálku a při úrazech zubů. Zdá se Vám to moc rentgenů? Můžete být v klidu, dávka záření díky nejmodernějšímu vybavení je téměř zanedbatelná a výpovědní hodnota snímku vysoká. V případě potřeby lékař udělá chladové testy na zuby pro určení přesné diagnózy. Po celém tomto procesu Vás obeznámíme se stavem Vašeho chrupu a s ohledem na Vaše individuální potřeby sestavíme plán léčby.



Zubní výplně

V případě že zubní kaz vznikl, je nutné ho odstranit a ošetřit zub výplní (plombou). V moderní stomatologii se již loučíme s tmavými neestetickými kovovými výplněmi (amalgám). Amalgám má mnoho nevýhod. Zkusíme Vám přiblížit alespoň ty základní. Největší nevýhodou tmavé šedočerné výplně je, že nemá vazbu k zubu. Aby plomba držela, musí se odvrtat daleko více (i zdravého zubu), čímž se zub oslabuje a vzniká větší riziko jeho prasknutí. Tato výplň neváže zub dohromady, ale naopak jej roztlačuje a působí jako klín. Starší tmavé výplně se časem zvětšují (tzv. merkuroskopická expanze) a roztlačují části zubu. Psát o estetice je asi zbytečné, to dokáže zhodnotit každý z Vás. Z důvodu obsahu nebezpečné rtuti je černá amalgámová výplň zakázaná u těhotných, kojících žen a dětí do 15 let.​
U dětí se používají nejčastěji 2 druhy výplní. Podobná jako u dospělých (vytvrzená světlem) nebo bílá výplň na bázi skloionomerního cementu s vysokým obsahem fluóru, která se aplikuje po odvrtání kazu v jedné vrstvě a tuhne cca 5 minut. Po aplikace této výplně doporučujeme alespoň hodinu nejíst.
Z těchto a mnoha dalších důvodů doporučuje naše zubní centrum tzv. bílou výplň, která je sice na zhotovení časově náročnější, zato postrádá nevýhody amalgámu. Při zhotovování bílé výplně je zapotřebí, aby v ústech bylo absolutní sucho. Z tohoto důvodu používáme kofferdamovou blánu, která má spoustu výhod. Kofferdamová blána zabraňuje vniknutí sliny a krve do pracovního pole, odděluje nám zub od dutiny ústní (pacient nemá vodu v puse), slouží jako ochrana proti vdechnutí nástroje a díky ní je pro pacienty s dávivým reflexem ošetření mnohem komfortnější. Po nasazení blány se v lokálním znecitlivění kaz odvrtá. Kaz může mít různou velikost. Pro nás je rozhodující vzdálenost kazu od zubního nervu. Pokud kaz zasahuje do zubního nervu, je nutné ošetřit kořenové kanálky. Někdy kaz přímo do nervu nezasahuje, ale je hodně blízko, pak je jeho odstraňování časově náročnější. Vždy se snažíme zachovat zub živý, aby k ošetření kořenových kanálků nemuselo dojít - to však nemůžeme ve všech případech zaručit. Abychom mohli počínající kaz odhalit, zub včas léčit a předejít tak ohrožení zubního nervu, jsou pravidelné preventivní prohlídky NEVYHNUTELNÉ. Včasná léčba je časově a finančně přijatelnější. Po odvrtání mezizubního kazu je nutné zub ohraničit matricí (plíškem), aby se výplň nespojila se zubem sousedním. Poté nastupuje vlastní výplň. Bílá výplň drží adhezivně (lepí se na zub). K tomu slouží tzv. adhezivní systém (laky, které zajistí maximální sílu přilnutí výplně k zubu). Následně se nanášejí jednotlivé vrstvičky materiálu (inkrementy). Každý inkrement se musí osvítit modrým světlem - dochází k vytvrzení. Aby plomba byla kvalitní a funkční, musí být vrstviček několik. Po konečné modelaci výplně následuje její finální osvícení, odstranění matrice (v případě mezizubní výplně) a kofferdamové blány. Hrubé úpravě výplně a zahlazení jejich okrajů předchází úprava do skusu pomocí tzv. artikulačního papírku (nejčastěji modrý papírek). Závěrečnou fází celého procesu je leštění výplně gumičkami a zaleštění prostoru v mezizubí leštící páskou. V tomto okamžiku je výplň hotová. Po přečtení tohoto textu již asi chápete, že kvalitní bílá výplň nemůže být zhotovena za 10 minut. Jíst a pít můžete okamžitě po výkonu. Pozor si dávejte na znecitlivěné tkáně, ať se po dobu působení znecitlivění nekousnete do rtů a tváří.

Stomatochirurgie

Na našem pracovišti provádíme různé stomatochirurgické výkony, výkony na tvrdých a měkkých tkání (extrakce zubů, komplikované extrakce zubů, extrakce kořenů, extrakce zubů moudrosti, resekce kořenového hrotu s retrográdním plněním, exstirpace cyst atd..) Klademe maximální důraz na zajištění sterilního operačního pole.




Endodontické ošetření - ošetření kořenových kanálků

Ošetření kořenových kanálků je nutné v případě že: dojde k zánětu zubního nervu (pulpitis), zub je již mrtvý a nereaguje na chladový stimul - má váček (periodontitis), v případě úrazu s obnažením dřeně, případně pří zhotovení protetické práce.

Po nalezení kořenových kanálků (jejich počet se odvíjí od ošetřovaného zubu) se provede jednak jejich zprůchodnění (zde hodně záleží na anatomii zubu), výplach, změření délky kořenových kanálků a strojové vypracování každého kanálku několika nástroji. Účinný výplach (dezinfekce) jednoho kanálku vyžaduje minimálně 15 minut. Po dezinfekci se kanálky zaplní na 7-14 dní dezinfekční vložkou a vstup se uzavře provizorní výplní, nebo se definitivně zaplní kořenovou výplní - závisí na zhodnocení lékaře. V případě aplikace dezinfekční vložky v první návštěvě se tato v následující návštěvě vypláchne a kanálky se definitivně zaplní. Nyní jsme popsali ideální situaci ošetření. Můžou ovšem nastat situace, které ošetření zkomplikují a prodlouží. Po ošetření kanálků může nastat přechodná citlivost zubu zejména na skus. V případě nejistoty pacienta nebo větší bolestivosti doporučujeme kontaktovat zubního lékaře. V závěru endodontického ošetření následuje tzv. postendodontické ošetření, tj. dostavba zubu příp. aplikace zpevňujícího čepu. V případě ošetření defektu většího rozsahu by měl být zub opatřen protetickou prací (overlay, korunky),  a to z důvodu, že každý endodonticky ošetřený zub je oslaben a má větší náchylnost k prasknutí.
Endodontické ošetření patří mezi časově nejnáročnější výkony ve stomatologii a je to jedna z posledních možností jak zachránit VÁŠ zub.

Ošetření kořenových kanálků je časově i technicky náročné. Před započetím i v průběhu ošetření je nutné zhotovit několik detailních malých rentgenových snímků. Při tomto výkonu platí absolutní nutnost použití kofferdamové blány z důvodu zamezení kontaminace pracovního pole slinou a také z důvodu použití dezinfekčních prostředků pro výplach systému kořenových kanálků. Abychom mohli kofferdamovou blánu aplikovat, musíme provést tzv. preendodontické ošetření - tj. dostavba obvodu zubu z bílé výplně. Bez této dostavby není možné blánu aplikovat a provést správné endodontické ošetření. Po preendodontickém ošetření a nasazení kofferdamové blány se trepanuje vstup do zubní dřeně (kde je uložen zubní nerv). V tuto chvíli nastává důležitá fáze, která je časově velmi náročná - hledání vstupů do kořenových kanálků. Nezastupitelnou funkci při tomto výkonu má použití mikroskopu, který zabezpečí několikanásobné zvětšení pracovního pole.

Po nalezení kořenových kanálků (jejich počet se odvíjí od ošetřovaného zubu) se provede jednak jejich zprůchodnění (zde hodně záleží na anatomii zubu), výplach, změření délky kořenových kanálků a strojové vypracování každého kanálku několika nástroji. Účinný výplach (dezinfekce) jednoho kanálku vyžaduje minimálně 15 minut. Po dezinfekci se kanálky zaplní na 7-10 dní dezinfekční vložkou a vstup se uzavře provizorní výplní, nebo se definitivně zaplní kořenovou výplní - závisí na zhodnocení lékaře. V případě aplikace dezinfekční vložky v první návštěvě se tato v následující návštěvě vypláchne a kanálky se definitivně zaplní. Nyní jsme popsali ideální situaci ošetření. Můžou ovšem nastat situace, které ošetření zkomplikují a prodlouží. Po ošetření kanálků může nastat přechodná citlivost zubu zejména na skus. V případě nejistoty pacienta nebo větší bolestivosti doporučujeme kontaktovat zubního lékaře. V závěru endodontického ošetření následuje tzv. postendodontické ošetření, tj. dostavba zubu příp. aplikace zpevňujícího čepu. V případě ošetření defektu většího rozsahu by měl být zub opatřen protetickou prací (overlay, korunky) a to z důvodu, že každý endodonticky ošetřený zub je oslaben a má větší náchylnost k prasknutí.
Endodontické ošetření patří mezi časově nejnáročnější výkony ve stomatologii a je to jedna z posledních možností jak zachránit VÁŠ zub.


Zubní implantáty, navigovaná implantologie, doplňování zubní kosti (augmentace kosti)

Provádíme náhrady zubů zubními implantáty, používáme Německé a Německo-Švýcarské implantáty. Implantáty umíme zavést dle navigační šablony naplánované dle CBCT a IO skenu. Pokud není dostatek kosti pro implantát, je možné využít některou z technik pro získání dostatečného objemu kosti pro zavedení implantátu.

Parodontologie

Ve spolupráci s naší zubní hygienistkou ošetřujeme pacienty s parodontózou. Pokud má pacient mnoho poddásňového zubního kamene a hluboké parodontální choboty, odstraníme kámen operačně pod kontrolou zraku.

Dentální hygiena

Dokonalé čištění zubů je základem orálního zdraví. Umět se o zuby starat ušetří spoustu Vašeho času a financí. U některých pacientů se stává, že i přes veškeré jejich úsilí v péči o chrup u nich vznikají nové kazy. Pacienti tak nevidí výsledek své práce, což pro ně bývá často demotivující. Nejčastěji je to způsobeno nesprávnou technikou čištění a používáním nesprávných pomůcek. Mediální tlak a reklamy v televizi jsou mnohokrát zavádějící a nutí pacienty koupit si to "nejlepší" na trhu. Bohužel se ve většině případů jedná jen o marketingový trik. Správnou technikou čištění, výběrem vhodných pomůcek, motivací a instruktáží lze společně docílit omezeného počtu Vašich návštěv u zubního lékaře a zajistit co nejdéle existenci vlastních zubů.

Zubní hygiena je důležitá nejen jako prevence, ale i v případě jakékoli sanace (ošetření) Vašich zubů. Např. bílá plomba se "lepí" na zub. Umíte si tedy představit, jak může držet, pokud Vaše zuby nejsou vyčištěné? Dalším příkladem je zhotovení výplně, kdy při výkonu musí být v pracovním poli zubního lékaře naprosté sucho. Při zánětu dásní, který se projevuje mimo jiné krvácením, však pravidlo absolutně suchého prostředí v operačním poli nelze dodržet - tudíž nelze zubní výplň zhotovit v potřebné kvalitě, což má za následek zkrácení doby její životnosti.

​Hygiena má naprosto zásadní význam pro udržení orálního zdraví a životnost zubního ošetření.